A PROGRAM

A világban számos helyen léteznek látássérültek tájékozódását segítő objektumok, legtöbbször bronzból vagy kerámiából készült dombormű formájában. A kicsinyített modellt kitapogatva egy adott város főterének szerkezetéről, panorámájáról vagy híres építészeti jellegzetességének szépségéről, formájáról mesélnek nem látó társainknak.

Célunk, tapintható domborművön bemutatni jelentős műemléki tereket, épületeket, épület-együtteseket, adott városokat, környéket, vak, illetve csökkentlátó embertársaink számára. Ezzel szeretnénk közvetett, megélhető térélményt, ismeretterjesztést nyújtani, hozzájárulni a tájékozódáshoz, felmutatni az önzetlen támogatás lehetőségét és jelentőségét.

Bízunk benne, hogy „TAPINTHATÓ-LÁTHATATLAN” programunk tematikus bemutatása és megvalósítása hozzájárul majd embertársaink életminőségének javításához és a látó társadalom segítőkészségének bemutatásához.

A korábbi szellemiséggel és célokkal összhangban, de új lendülettel és napjaink kommunikációs eszközeivel élve folytatja a Rotary új generációja elődeink munkáját. A Tapintható-Láthatatlan projektet a Rotary District programjaként fogjuk össze és a meglévő, valamint a tervezett domborművekhez segítséget és keretrendszert biztosítunk az újonnan készülő művek ötletgazdáinak, szponzorainak. A munkát Nagy Gyula mellett, a Budapest-Budavár Rotary Club két további tagja, Hajniss Ildikó és Majoros Ádám viszik tovább.

TAPINTHATÓ-LÁTHATATLAN

Megvalósult domborművek

28

Hazánkban a Rotary Club Budapest-Budavár indította útjára 1999-ben a "Tapintható - Láthatatlan" programot, s mára találkozhatunk 28 ilyen különleges köztéri szoborral, melyeken Braille - feliratozás segíti a tájékozódást vakok és gyengénlátók számára.

CSELEKVŐ HUMANIZMUS

A Rotaryról

A Rotary szakemberek, üzletemberek jószolgálati világszervezete, akik hisznek az emberbaráti segítség fontosságában, magas etikai normákat állítanak minden szakmában, segítik a nemzetek közötti jó viszony és a béke előmozdítását. Különböző nemzetiségű, vallású és politikai meggyőződésű embereket fog össze az együttműködés baráti légkörében. Az első klubot a Rotary Club of Chicago (USA, Illinois) életre hívásával Paul Percy Harris ügyvéd alapította 1905. február 23-án. A Rotary rohamosan terjeszkedett előbb az Egyesült Államokban, az 1920-as évektől kezdve Európában, majd a világ többi részén is. Jelenleg a 166 országban és 529 régióban működő 31 ezer Rotary klubnak mintegy 1,2 millió férfi és nő tagja van, így ez a világ legkiterjedtebb jótékonysági szervezete.

Hazánkban a Rotary 1989-ben éledt újjá, ma már meghaladja az ezret a tagok száma. A Rotary Club Budapest-Budavár az elsők között, 1990-ben alakult.

A Rotary célja, hogy a világban kapjon minél nagyobb teret a megértés, a jószándék, az emberek és a népek közötti barátság és igazságosság a mindennapi életben („Service Above Self” – „Szolgálat az önérdek felett”, illetve a "Köz szolgálata, az Én felett"). A Rotary céljai között szerepel a hátrányos helyzetű emberek (vakok és mozgássérültek) életének könnyebbé tétele is. Karitatív tevékenységünk a tagok saját munkájára és anyagi erejére támaszkodik. A Rotary ezt a célt az alábbi módokon igyekszik elérni:

1
A barátság ápolásával, amely alkalmat ad hasznosnak bizonyulni mások számára;
2
A magán- és hivatásos életben a magas etikai alapelvek, valamint minden, a közösség számára hasznos tevékenység értékének elismerése által;
3
Valamennyi rotarista felelősségteljes magán, hivatásbeli és nyilvános tevékenységének támogatásával;
4
A jószándék ápolásával, amely a népek közötti megértést és békét szolgálja a segítőkészség ideálját követő, dolgozó férfiak/nők világközössége által.
A négy tételt minden rotarista magáénak vallja, illetve addig lehet valaki rotarista, ameddig fenti tételek szerint él és munkálkodik.

AZ ÖTLETTŐL A MEGVALÓSÍTÁSIG

Ahogy a program indult

Kemény Nándor, a Rotary Club Budapest-Budavár 1997/1998. évi elnöke, egy németországi útja során először Münsterben, majd Aachenben látott egy - a Rotary által a vakoknak állított - városházát bemutató domborművet. Ekkor vetette fel annak lehetőségét, tanúsítva a rotaristák elkötelezettségét a hátrányos helyzetű embertársaink iránt, hogy indítsunk egy hasonló projektet Magyarországon.

A Rotary működési elvének megfelelően a következő évben új ember töltötte be az elnöki pozíciót. Az új és humánus ötletekre fogékony Nagy Gyula, felvette az előző elnök ötletét a klub programjai közé, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy a cselekvő humanizmus szellemében az ország különböző pontjain a Rotary klubok szervezésében és támogatásával, szép, a vakok és gyengénlátók részére hasznos domborművek kerüljenek felállításra. 1998. november 13-án Nagy Gyula a „TAPINTHATÓ-LÁTHATATLAN” projekt bemutatására Budapesten, a Lukács Cukrászdába szervezett programindító sajtótájékoztatót, amelyről az országos média szép számmal és a Magyar Televízió stábja is tudósított.

1998. november 21-én a budapesti Stefánia Palotában rendezett jótékonysági bált a Rotary Club Budapest-Budavár, melynek fővédnöke Göncz Árpád köztársasági elnök volt. A bevételből az első térplasztika megvalósítását támogatták.

PROGRAMGAZDÁK

A program gazdái a Rotary Club Budapest-Budavár kezdeményezése alapján a magyarországi Rotary klubok.

Hajniss Ildikó

Nagy Gyula

programvezető

Majoros Ádám

A PROGRAM ALAPÍTÓI

Nagy Gyula

programvezető

Borostyánkői Mátyás

DLA építész

Reich Gyula

PR